Súhlasím
Načítavam...

Aké sú možnosti poistenia bicykla?

Bicykel má pre mnohých z nás cenu zlata. Jeho poistenie je záležitosťou, ktorá nás dokáže riadne potrápiť a vyznať sa v ponuke poisťovní vyžaduje množstvo času. Pripravili sme pre vás komplexný prehľad možností poistenia, ktorý by vám mal uľahčiť rozhodovanie.

Majiteľ bicykla má dve možnosti – mať bicykel poistený v rámci poistenia domácnosti alebo si ho poistiť samostatne proti krádeži, čo však ponúka len jediná poisťovňa na trhu, a to Generali.

„V porovnaní s poistením domácnosti má poistenie bicykla mnoho výhod. Poistenie bicykla preplatí krádež bicykla alebo elektrobicykla, a to hocikde, nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti,“ zdôrazňuje Katarína Ondra, špecialista externej a internej komunikácie Generali.

Pri poistení bicykla má podľa jej slov klient nárok na náhradu škody na rozdiel od poistenia domácnosti aj vtedy, ak bol bicykel odcudzený napríklad v parku alebo pred obchodom, avšak bicykel musí byť uzamknutý definovaným typom zámku o nejakú pevnú súčasť, napríklad pevný stojan na bicykle, plot či zábradlie. „Poistenie bicykla taktiež kryje krádež bicykla aj zo spoločných priestorov, musí však byť uzamknutý definovaným typom zámku o nejakú pevnú súčasť, napríklad o radiátor, pričom je dôležité uzamknúť nielen rám, ale aj koleso bicykla. Namiesto definovaného typu zámku akceptujeme ako určitú formu zabezpečenia bicykla aj smart zariadenie s GPS spárované s aplikáciou v telefóne klienta.“

Samotné poistenie bicykla si môžete uzatvoriť na jeden, dva alebo tri roky, pričom je platné na Slovensku i v zahraničí. Poistiť si bicykel môžete priamo pri jeho kúpe u predajcov bicyklov, ktorí poistenie poskytujú. Celý zoznam poskytovateľov poistenia nájdete na webe poisťovne Generali. Poistiť je však možné aj starší bicykel, a to do veku 3 rokov. Ak ste si teda pred časom bicykel zakúpili a nepoistili ste si ho, môžete sa informovať u svojho predajcu ohľadne dopoistenia, pričom je predajcovi potrebné priniesť záručný list, pokladničný doklad a bicykel.

S poistením bicykla získavate v Generali automaticky aj asistenčné služby, ktoré v prípade nehody zabezpečia odvoz bicykla do najbližšieho servisu a jeho opravu (oprava roztrhnutej reťaze, prasknutého ráfika, zlomených špíc, brzdy, pedálu a pod.) a pre vás ako cyklistu zasa odvoz k lekárovi alebo do najbližšieho zdravotného zariadenia, ak to váš zdravotný stav vyžaduje.

Druhou možnosťou je bežné poistenie domácnosti, prípadne pripoistenie

Druhou, vo všeobecnosti využívanejšou možnosťou poistenia bicykla, je jeho poistenie v rámci domácnosti. Bicykel je v tomto prípade poistený na uvedenej adrese poistenej domácnosti. Podmienkou nároku na poistné plnenie pri krádeži je, aby bol bicykel ukradnutý z vlastného uzamknutého priestoru, čiže z bytu, domu, pivnice alebo garáže. Krádež bicykla je potrebné vždy nahlásiť aj polícii, keďže poisťovňa pri šetrení krádeže bicykla vždy požaduje policajnú správu.

„Bicykel je v rámci poistenia domácnosti poistený na rovnaké riziká ako sú poistené ostatné veci v domácnosti, teda na prírodné živly, požiar, výbuch, elektrický skrat, krádež alebo lúpež. Ak máme bicykel umiestnený priamo v byte či dome, pri krádeži poisťovňa uhradí vzniknutú škodu až do výšky poistnej sumy domácnosti. Ak je bicykel uskladnený vo vedľajšej stavbe, ktorá tvorí príslušenstvo bytu, napríklad garáž či pivnica, vtedy je škoda krytá do výšky 10 % poistnej sumy, maximálne do sumy 3 000 eur,“ uviedla Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz. Ak vám však bicykel ukradnú niekde na výlete, logicky sa na to poistenie domácnosti nevzťahuje.

Pri uzatváraní poistnej zmluvy sa zamerajte hlavne na stanovenie dostatočnej výšky poistnej sumy tak, aby pokrývala reálnu hodnotu vecí, ktoré v byte či dome máte. „Podpoistenie je totiž najčastejšou chybou pri poistení,“ varuje H. Kanderková. Spolu s poistením domácnosti a nehnuteľnosti vždy odporúča poistiť si aj zodpovednosť, ktorá pokrýva všetky škody, ktoré užívaním nehnuteľnosti spôsobíme na majetku či zdraví iných. Patrí tu aj situácia, ak jazdou na bicykli zrazíme chodca a spôsobíme mu zranenie.

„Poistenie bicykla kryje aj škody, ktoré spôsobíte pri bicyklovaní, napr. keď vaše dieťa narazí na bicykli do stánku so suvenírmi a poškodí ich alebo keď na bicykli zaviníte dopravnú nehodu. Škody, ktoré spôsobíte pri dopravnej nehode, sa môžu bežne pohybovať v tisícoch až desať tisícoch eur, preto vytvorila poisťovňa Generali poistenie zodpovednosti s krytím škôd až do výšky 500-tisíc eur, ktoré kryje okrem škôd na majetku a zdraví aj nemajetkovú ujmu. Bežné poistenie zodpovednosti vám totiž preplatí škodu len do výšky 15 000 eur,“ špecifikuje Katarína Ondra z poisťovne Generali.

Cena poistenia domácnosti sa odvíja od výšky poistnej sumy danej nehnuteľnosti a domácnosti a zvolených rizík a pohybuje sa v desiatkach až stovkách eur. Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti sa uzatvára na dobu neurčitú, pričom obe strany majú v zmysle poistných podmienok právo zmluvu vypovedať.

Poisťovňa Groupama má v rámci svojho poistenia domácnosti Bezpečný domov špeciálnu možnosť uzatvoriť si pripoistenie bicykla. „Bicykel je v tom prípade poistený aj pre prípad krádeže, lúpeže či poškodenia pri dopravnej nehode. Klient si volí limit, do ktorého je možné bicykel poistiť, maximálny limit je 600 €/škoda/2 000 € na poistné obdobie,“ uvádza Ivan Bobošík, marketingový & PR konzultant Groupama. Automatickou súčasťou poistenia Bezpečný domov je asistenčná služba pre cyklistov, ktorú môžu klienti využiť v prípade poruchy alebo nehody bicykla. Asistenčná služba zabezpečí opravu bicykla na mieste, ak je ju možné vykonať alebo odvoz bicykla aj spolu s poisteným.

Podľa slov finančného sprostredkovateľa Petra Baštu sú asistenčné služby aj súčasťou zmlúv o poistení domácnosti v Collonade či Uniqa. Súčasťou poistenia v Groupama je v však napríklad aj zodpovednosť za škodu, ktorú môže spôsobiť inej osobe prevádzkou svojho bicykla.

Na čo si dať najväčší pozor

Vo všeobecnosti sa odborníci z jednotlivých poisťovní zhodujú na tom, že je dôležité dôkladne si preštudovať poistné podmienky. „Poisťovňa totiž môže mať vo výluke napr. krádež bicykla z nebytových priestorov bytového domu a rovnako sú dôležité aj limity. Odporúčame tiež skontrolovať podmienky zabezpečenia bicykla pri krádeži, či napr. bola prekonaná prekážka – zamknuté dvere alebo bezpečnostný zámok na bicykel,“ vystríha I. Bobošík z Groupama.

P. Bašta typ zámku špecifikuje na zámok typu "U" s cylindrickou vložkou a s priemerom strmeňa z kalenej ocele min. 8 mm alebo káblový/lankový/reťazový zámok s priemerom oceľového kábla/lanka/oka reťaze min. 8 mm, alebo zámok bezpečnostnej triedy 5 a vyššie. 

U nás v e-shope nájdete napríklad zámok so zlatým bezpečnostným certifikátom a bezpečnostnou triedou 12, so striebornými bezpečnostnými certifikátmi a bezpečnostnou triedou 11, zámky s bezpečnostnou triedou 9, 8, 7 a aj 5.

Odporúča tiež dávať si pozor aj na výluky z plnenia - čo je z poistného plnenia vyňaté a aké podmienky by som mal dodržiavať, aby mi poistenie slúžilo na to, čo chcem. Je tiež nevyhnutné kúpiť si predpísaný zámok a mať bicykel vždy pevne pripútaný k pevnému stojanu, prípadne doma uzamknutý. A na záver – „majte odložené (odfotené) faktúry alebo bločky k bicyklu, prípadne aj jeho fotografie, aby ste vedeli zdokladovať jeho vlastníctvo aj hodnotu,“ dodáva P. Bašta.




hlavná stránka | späť na blog