Súhlasím
Načítavam...

Ako má vyzerať zimná príprava bikerov?

Niektorí už počas novembrového počasia odložili svoje tátoše, iní ešte stále jazdia, kým sa dá. Zimné obdobie sa nám však nevyhne, a tak je dôležité zamerať sa aj na to, ako bude vyzerať naša zimná príprava, aby sme na začiatku jari nezaťažili organizmus.

Prechod zo sezóny do zimy

To, kedy začína vaša osobná zimná príprava, závisí od intenzivnosti a pravidelnosti bicyklovania. „Ak je sezóna naozaj nabitá, je dobre si na konci urobiť týždeň až dva oddych. Počas tohto obdobia môžete len odpočívať, využívať masáž, saunu a podobné spôsoby pasívnej regenerácie. Prípadne môžu tí veľmi aktívni zvoliť krátku aktívnu regeneráciu ako plávanie, beh alebo strečingové cvičenia. Mala by trvať približne 30 minút,” hovorí Radoslav Cabúk, osobný tréner a výživový poradca.

 

Prečo je dôležitá zimná príprava?

Po udretí mrazov nie je nič príjemnejšie, než sa uvelebiť doma na gauči a nevychádzať vonku. Možno si mnohí aj povieme: veď je zima, mám pauzu. Prečo je dôležité nezanedbať zimnú prípravu a udržiavať sa vo forme?

„Ak svaly nie sú zaťažované, majú tendenciu ochabovať. Kondíciu veľmi ťažko získavame, ale rýchlo ju dokážeme stratiť. Cyklisti by počas zimy mali pracovať na sebe po silovej stránke aj po kondičnej. Toto obdobie je ideálne na zaťaženie svalov a budovanie kondície aj inými činnosťami ako bicyklovaním. Vďaka tomu zapoja svaly, ktoré pri bicyklovaní nie sú až tak namáhané. Zároveň dajú telo zabrať inak, to je pre telo šok, ktorý im pozitívne pomôže posunúť sa vpred,” vysvetlil Cabúk.

 

Variabilita činností

Je len na vás, z akých fyzických aktivít si vyskladáte zimnú prípravu. Niekto rád presedlá na indoorový stacionárny bicykel a venuje sa spinningu. Popritom by ste sa však mali venovať aj iným aktivitám. „V každom prípade by som sa v tomto období viac zameral na kompenzačné cvičenie, silový tréning, uvoľňovacie cvičenia a iné druhy kardio cvičenia ako len spinning. Šiel by som do prípravy pripravenej na mieru, na základe potrieb daného cyklistu.”

Počas zimnej prípravy sa môžete venovať napríklad crossfitu alebo bodybuildingu, dôležité však je, aby ste sa neobmedzovali len na tieto cvičenia, športovali všestranne a dávali si zabrať. Ako hovorí Radoslav Cabúk, mimo cyklosezóny by sa mal biker hýbať rôznymi spôsobmi, aby zapájal aj svaly, ktoré počas sezóny nezapája. Posilní to nielen svalstvo, ale aj spoluprácu medzi nimi a koordináciu pohybov.

Zimnej príprave sa môžete venovať vo fitkách či na rôznych skupinových cvičeniach, ale aj doma pomocou váhy vlastného tela, expandermi či iným náčiním.

 

Úprava jedálnička

S príchodom zimnej prípravy by sme si mali dať pozor aj na našu stravu. „Je potrebné upraviť príjem energie k výdaju. Ak je niekto zvyknutý hodiny bicyklovať a kompenzovať si stratu energie veľkým množstvom jedla, teraz je potrebné ubrať. Závisí to od toho, aká intenzívna bude jeho zimná príprava. Odporúčal by som ubrať zo sacharidov, najmä rýchlych, a pridať do jedálnička kvalitné tuky - olivový olej, avokádo, maslo, horká čokoláda, orechy a semiačka. Počas zimnej prípravy si môžu dať cyklisti prestávku od rýchlych cukrov,” dopĺňa Cabúk.

 

Či už ste vo svojej zimnej príprave, alebo sa na ňu ešte len chystáte, vždy zvážte všetky svoje možnosti. Majte na mysli to, že všetko, čo robíte, robíte pre seba, svoj organizmus a najmä pre svoju vášeň - bicyklovanie.

 

Za rozhovor ďakujeme Radoslavovu Cabúkovi, osobnému trénerovi a výživovému poradcovi, www.cvicenie-strava.sk

 



hlavná stránka | späť na blog