Súhlasím
Načítavam...

Ako vybrať správny cyklopočítač?

Rozhodli ste sa, že idete do toho? Že zainvestujete do naozaj kvalitného cyklopočítača, ktorý bude nielen dizajnový na pohľad, ale predovšetkým maximálne funkčný a bude predčiť vaše očakávania? Tlieskame vám a aby ste sa dokázali trošku zorientovať v množstve ponúkaných produktov na trhu, nech sa páči niekoľko základných rád a odporúčaní.

Ako si vybrať správny cyklopočítač

Na čo si teda dávať najväčší pozor a aké parametre si všímať pri samotnej kúpe? V podstate to je pomerne jednoduché. V prvom rade by bolo najvhodnejšie, ak by bolo možné prepojiť cyklopočítač s vaším mobilným telefónom. Konektivita vám prinesie viacero výhod. Cez Bluetooth pripojenie sa vám v cyklopočítači zobrazia prichádzajúce správy či hovory, viete si ovládať hudbu či uložiť info o jazde do cloudu. Cez Bluetooth potom viete cyklopočítač pripojiť napríklad aj k externému monitoru srdcového tepu a podobne.

Ako si vybrať správny cyklopočítač

Výdrž batérie hádam nemusíme ani zdôrazňovať. Bežný priemer je 15 hodín, avšak, samozrejme, závisí to od funkcií, ktoré budete využívať.

Záleží len na vás. Vy si povedzte, čo od cyklopočítača  potrebujete

Následne si musíte zadefinovať, čo vlastne od svojho cyklopočítača chcete. Okrem základných funkcií, ako sú počet najazdených kilometrov, dĺžka jazdy, aktuálna rýchlosť, kadencia pedálovania, teplomer, hodinky, dátum či výškomer si všímajte, či zariadenie sleduje aj výdaj energie, spálené kalórie, má wifi a navigáciu.

Ako si vybrať správny cyklopočítač

Práve mapy a navigácia dnes často rozhodujú o samotnej kúpe cyklopočítača. Spôsobov zobrazovania je viacero, väčšinou je možné nahrať si vopred trasu do počítača, ako aj meniť ju počas samotného tripu. Ak ste milovník MTB, rozhodne oceníte čo najkvalitnejšie mapové podklady, aby ste v zlom počasí či hlbšom lese nezablúdili. Tiež je super, ak si viete do cyklopočítača stiahnuť už „hotové“ cyklotrasy a plánovať si tak výlet. Často sú k dispozícii aj info o kaviarňach, reštauráciách či zdravotníckych zariadeniach na danej trase, upozornenia na odbočky či dokonca búrky.

Ako si vybrať správny cyklopočítač

Zvážte detekciu nehody i IPX7

Samotná značka cyklopočítača môže tiež zohrať svoju rolu pri výbere. Odporúčame sústrediť sa na overenejšie značky, pri ktorých nebudete mať neskôr problém s náhradnými dielmi či servisom. Za zmienku stojí i schopnosť cyklopočítača zasielať zvolenému kontaktu vaše presné súradnice = funkcia detekcia nehody, čo môže byť život zachraňujúce a je vhodné si to pred kúpou zvoleného modelu skontrolovať. Zamerajte sa aj na IPX7 – parameter, ktorým sa označuje schopnosť odolať ponoru do vody – určite oceníte v riadnom lejaku či jazde v mokrých podmienkach. Všímajte si aj podsvietenie monitora. Samotný typ písma si viete navoliť podľa svojich preferencií.  

Uprednostníte dizajn či funkčnosť?

A hoci je bezdrôtový model rozhodne estetickejší, drôtový má kvalitnejší prenos signálu a viac funkcií. Nemusíte sa tiež tak trápiť s výdržou batérie. Uchytenie cyklopočítača na bike je na predstavec alebo na riadidlá, prípadne si viete dokúpiť samostatný držiak na predstavec. 

Ako si vybrať správny cyklopočítač

Ako si vybrať správny cyklopočítač

Zvážte tiež stav svojho zraku, aby ste na obrazovku videli čo najlepšie. V súvislosti s tým riešte aj pre vás vyhovujúce rozmery displeja. Super je i možnosť prispôsobiť si dátové políčka, teda zvoliť si na obrazovke to, čo počas jazdy potrebujete najviac vidieť a sledovať. Nastavuje sa to buď priamo v cyklopočítači alebo v mobilnej aplikácii.

A počuli ste už o funkcii Group Track? Má schopnosť prepojiť viacerých cyklistov a priamo na mape v cyklopočítači tak uvidíte, kde máte zvyšok partie. 

Vyberajte teda s rozumom a výber prispôsobte tomu, či ste príležitostný cyklista alebo sa chystáte brázdiť neprebádané terény a húštiny.



hlavná stránka | späť na blog