Súhlasím
Načítavam...

Aktuálne zákony pre cyklistov 2020. Viete, ako jazdiť bez ich porušovania?

Počasie praje, chuť vyraziť si niekam a zároveň si zašportovať je čoraz väčšia a väčšia. Na cyklochodníkoch stretávame viac kolobežkárov, korčuliarov a cyklistov.

Ak ste cyklista-začiatočník a tomuto športu ste naplno podľahli len prednedávnom, mali by ste poznať zákony cestnej premávky, ktoré platia len pre cyklistov. Posledné zmeny, ktoré sa dotýkajú cyklistov, boli prijaté v roku 2019. Máte v nich jasno? 


Nosiť či nenosiť prilbu? 


Toto je jedna z najdôležitejších zmien, ktorá sa týka vyznávačov šliapania do pedálov. Cyklisti nad 15 rokov už nemajú povinnosť nosiť prilbu mimo obce. Pre deti do 15 rokov táto povinnosť zostáva zachovaná bez zmeny, to znamená, že prilbu musia nosiť kamkoľvek. Rovnako to platí aj pre reflexné prvky. 


Aj keď cyklistické prilby už nie sú povinné, je na zvážení každého cyklistu, či pri jeho jazde nie je skutočne dôležitou súčasťou výbavy. Výbornou alternatívou k nenoseniu reflexnej vesty je aj cyklistické oblečenie s reflexnými prvkami, v ktorých budete viditeľný pre všetkých účastníkov cestnej premávky.



Piť či nepiť alkohol? To je otázka…


Letné a horúce dni lákajú aj na orosené osvieženie. Často v podobe piva alebo iného alkoholického nápoja. Veď jedno či dve malé pivá na uhasenie smädu po kvalitnom šliapaní padnú vhod. Môže však cyklista piť alkohol a aká je u nás toleranciu alkoholu v krvi? 


Zákon hovorí, že vodič nesmie viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme. Toto však pre cyklistov neplatí. Podľa novely cestného zákona cyklista môže požiť alkoholický nápoj, ak je v obci alebo na cyklistickej cestičke. Ak pôjdete po cyklistickom chodníku a množstvo alkoholu v krvi neprekročí hodnotu 0,5 promile (čo sú asi dve veľké pivá), zákon neporušíte. Platí to však iba v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov - mimo týchto zón sa alkohol u cyklistov netoleruje.


Nulová tolerancia alkoholu u cyklistov platí v prípade, ak sa stanú účastníkmi dopravnej nehody alebo nehodu sami spôsobia. Ak cyklista s promile v krvi spôsobí nehodu mimo obce alebo na cyklochodníku mimo obce, bude sa na jeho konanie nahliadať ako na opitého. V takomto prípade mu vodičák odobratý nebude a zjavne ani zákaz viesť motorové vozidlo. Opitý cyklista, ktorý spôsobí nehodu, zaplatí mastnú pokutu. 


Užitočné rady pre bajky aj kolobežky


V poslednom čase sa nám s mestskými bajkermi roztrhlo vrece, čo je len a len dobré. Každopádne, opatrnosti nikdy nie je dosť a aj keď tieto rady nevyplývajú pre jazdcov zo zákona, ohľaduplnosť a zodpovednosť je v tomto prípade na správnom mieste. Určite ste neraz šli po vašom meste po pešej zóne. Na tomto mieste je mnoho prekážok, od nedisciplinovaných chodcov, cez zásobovacie vozidlá až po letné terasy... 



Viete, ako sa správny cyklista a ohľaduplný kolobežkár má správať na pešej zóne? 


  • jazdu prispôsobte rýchlosti jazdy chodcom a teda max. rýchlosť 10 km/h 

  • pri prejazde cez pešiu zónu si vyberajte skôr ulice s menším pohybom ľudí 

  • pri väčších skupinách chodcov sa odporúča spomaliť alebo úplne zastaviťÂ 

  • pri rohoch budov jazdite obzvlášť opatrne

  • jazdite priamočiaro, čo najviac v strede čo najďalej od dverí, brán a sedení 


Čo by ste mali vedieť a dodržiavať? 


  • Deti mladšie ako 10 rokov majú po ceste jazdiť len pod dozorom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá je dostatočne spôsobilá. Toto pravidlo neplatí pre cyklochodníky, poľné cesty a obytné zóny

  • Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel. Nesmie sa držať iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla, ako napríklad nákupné tašky na riadidlách a pod. 

  • Podľa súčasného zákona, cyklista nesmie viesť psa či iné zviera. Podľa občianskeho združenia Cyklokoalícia je o vedení psa cyklistom je v zákone len táto jediná zmienka. Nie je celkom jasné, či viesť psa znamená len držať v ruke vôdzku, alebo ju mať pripevnenú na to určenom držiaku, odhadujeme, že zákon zahŕňa oboje situácie,” píše Dan Kollár z občianskeho združenia. Cyklokoalícia odporúča všetkým cyklistom z hľadiska bezpečnosti prevážať menšie plemená v košíku a väčšie plemená prenášať prostredníctvom nákladného bicykla.

  • V pešej zóne jazdíme len po vyznačených cyklistických pruhoch, ktoré sú zväčša jednosmerné a neprekračujeme rýchlosť 10 km/h

  • Pri požití väčšieho množstva alkoholu, ako je povolená hodnota, hrozí cyklistovi pokuta až do výšky 800 eur, v blokovom alebo rozkaznom konaní do 650 eur 

  • Netreba zabúdať na povinnú výbavu, ktorej súčasťou je osvetlenie, reflexné prvky, brzdy, plášte a ráfiky, ktoré by mali byť v tip top stave, aby nenarušili bezpečnosť jazdy 

  • Reflexné prvky na bajkoch sa dajú nahradiť aj odrazovými materiálmi umiestnenými na odeve alebo obuvi. 






hlavná stránka | späť na blog