Súhlasím
Načítavam...

Aktuálne zákony pre cyklistov. Čo sa zmení v doprave v roku 2022?

Je úplne jedno, či ste začiatočník, alebo profík, zákony o cestnej premávke, ktoré sa týkajú cyklistov by ste mali poznať. A keďže sa neustále menia, je potrebné mať v nich jasno. Prinášame vám prehľad zákonov, ktoré platia, resp. ktoré sa dostanú v roku 2022 do platnosti.

Na začiatku treba mať na zreteli, že cyklista, rovnako aj ako automobil, traktor či kolobežkár, je účastníkom cestnej premávky. Práve preto je dobré poznať legislatívu a zákony, aby ste neohrozovali sami seba a druhých, ktorých sa nachádzajú na vozovke.


Novinky, ktoré budú platiť v roku 2022 


V novembri 2021 boli parlamentom schválené vynovené predpisy, ktoré nadobudnú platnosť už v marci 2022. Novela zákona o cestnej premávke sa dotkne aj cyklistov, chodcov, i vodičov. 


  1. Bezpečnejšie obiehanie


Veľa sa zmení predovšetkým vo vzťahu medzi vodičmi a cyklistami. Začne platiť pravidlo o 1,5 metrovom odstupe pri predbiehaní cyklistu mimo obce (nad 50 km/h), v obci či v meste (do 50 km/h) je to len jeden meter.

Okrem iného sa mení aj prednosť cyklistu na cyklotrase, ktorá vedie popri ceste pred odbočujúcimi autami. Doteraz to platilo len na namaľovanom pruhu. Táto zmena je dôležitá pre navrhovanie funkčnej cyklistickej infraštruktúry. 


  1. Chodníky chodcom, avšak… 


Osoby, ktoré sprevádzajú na bicykli alebo vezú v sedačke deti do 10 rokov, budú môcť bicyklovať aj na chodníku, pokiaľ neobmedzia a neohrozia chodcov. Tento zákon tak upravuje doterajšie znenie, kedy malé dieťa mohlo ísť po chodníku, ale jeho zodpovedný zástupca len na vedľajšej ceste. 


  1. Nový TIP cesty


Novela zákona bola doplnená aj o pravidlá premávky na bicyklovej ceste, ktorá je v zákone novinkou. Cyklisti môžu cestu využívať v celej šírke vo svojom smere jazdy. Novela umožňuje na nej jazdu áut, ale len rýchlosťou 30 km/h pričom cyklisti majú prednosť. 


  1. Myslia aj na skupinky


Nová legislatíva myslí aj na skupiny cyklistov. Pri jazde 6 a viac cyklistov sa umožňuje jazda vedľa seba, čo umožňuje bezpečnejšie predchádzanie športových a rekreačných cyklistov. Jazda vo dvojici je povolená na poľnej či lesnej ceste a v obytnej zóne. 


Detaily návrhu zákona z novembra 2021, ktorý prichádza do platnosti už tento rok si môžete pozrieť na stránkach Národnej rady Slovenskej republiky.



  1. Ako to je s prilbou mimo obce?


Toto je jedna z najdôležitejších zmien, ktorá sa týka vyznávačov šliapania do pedálov. Cyklisti nad 15 rokov už nemajú povinnosť nosiť prilbu mimo obce. Pre deti do 15 rokov táto povinnosť zostáva zachovaná bez zmeny, to znamená, že prilbu musia nosiť kamkoľvek. Rovnako to platí aj pre reflexné prvky. V tomto prípade je ideálne cyklistické oblečenie, ktoré už reflexné prvky má a budete dostatočne viditeľný pre všetkých účastníkov cestnej premávky. 

 

Alkohol a cyklistika 

 

Predovšetkým letné dni lákajú uhasiť smädný jedným či dvoma orosenými. Zákon hovorí jasne. Vodič nesmie viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme. Toto však pre cyklistov neplatí. Podľa novely cestného zákona cyklista môže požiť alkoholický nápoj, ak je v obci alebo na cyklistickej cestičke. 

 

Ak pôjdete po cyklistickom chodníku a množstvo alkoholu v krvi neprekročí hodnotu 0,5 promile (čo sú asi dve veľké pivá), zákon neporušíte. Platí to však iba v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov - mimo týchto zón sa alkohol u cyklistov netoleruje.

 

Na tieto dobré rady nezabúdajte:

 

  • Deti mladšie ako 10 rokov majú po ceste jazdiť len pod dozorom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá je dostatočne spôsobilá. Toto pravidlo neplatí pre cyklochodníky, poľné cesty a obytné zóny.

  • Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel. Nesmie sa držať iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla, ako napríklad nákupné tašky na riadidlách a pod.

  • V pešej zóne jazdíme len po vyznačených cyklistických pruhoch, ktoré sú zväčša jednosmerné a neprekračujeme rýchlosť 10 km/h.

  • Pri požití väčšieho množstva alkoholu, ako je povolená hodnota, hrozí cyklistovi pokuta až do výšky 800 eur, v blokovom alebo rozkaznom konaní do 650 eur. 

  • Netreba zabúdať na povinnú výbavu, ktorej súčasťou je osvetlenie, reflexné prvky, brzdy, plášte a ráfiky, ktoré by mali byť v tip top stave, aby nenarušili bezpečnosť jazdy.

  • Reflexné prvky na bajkoch sa dajú nahradiť aj odrazovými materiálmi umiestnenými na odeve alebo obuvi.

 




hlavná stránka | späť na blog