Súhlasím
Načítavam...

Alena Stevens: Nebúšte za každú cenu veža náročných tréningov za sebou, ono vás to dobehne

Pred tým, ako sa dostala k triatlonu, bola letuškou. Medzitým sa stala držitežkou najlepšieho umiestnenia slovenskej reprezentantky (5. miesto) na pretekoch Ironman, dnes si užíva rolu matky a zároveň profesionálne trénuje. Pomedzi svoje povinnosti si našla Alena Stevens aj priestor pre rozhovor.

Aké máte plány v tejto sezóne?   

Normálne sa špecializujem na dlhé trate triatlonu, resp. Ironmany, stredné triatlony a cross triatlony. Keďže som mala dlhšiu pauzu od pretekania kvôli operácii ramena a materstvu, nebolo by rozumné sa rovno vrhnú na Ironman vzdialenosti.

Túto sezónu pretekám prevažne kratšie a stredné triatlony, napríklad Ness City Triathlon v Košiciach (šprint), M-SR v Cross triatlone, M-SR v strednom triatlone, Triatlon Podesdorf v Rakúsku, ktoré sú moje hlavné preteky.

 

Momentálne pôsobíte aj ako profesionálna trénerka atlétov aj triatlonistov. Ako pristupujete k tréningom týchto disciplín?

Každého svojho atléta vnímam individuálne, každý má rôzne prednosti a slabosti. Ako trénerka sa snažím odhali, na čom treba pri jednotlivcovi popracova.

 

Kedy ste začali s triatlonom? Bola niektorá z disciplín pre Vás ažkou?

Začala som v roku 2006 počas môjho pôsobenia na Strednom Východe (Bahrajn a Spojené Arabské Emiráty). Svoj prvý triatlon som absolvovala na horskom bicykli, ten druhý na požičanom cestnom a odvtedy už nebola cesta spä.

Odmalička som inklinovala k viacerým športom, takže so žiadnou disciplínou som nemala výrazný problém.

 

Ktorú z disciplín máte najradšej?

Jednoznačne cyklistiku, ale ono sa to niekedy mení. Sú časy, keď máte pocit, že vám ide lepšie plávanie, potom zase beh....

 

Čo považujete za svoj najväčší športový úspech a prečo?

Preteky Challenge Poznaň – Majstrovstvá Európy v Dlhom Triatlone, kde som sa stala najrýchlejšou slovenkou (9h 30min) a zároveň si zlepšila svoj osobák.

 

Bol to Vᚠnajažší pretek?

Vnútorne cítim, že tam mám unfinished business, ako sa vraví. Počas pretekov som mala vežké tráviace ažkosti, plus oslabené rameno odhadom so 60 % funkčnosou, takže si myslím, že mám na viac. Ale na to musím poriadne natrénova.

 

foto: Peter Jarkuliš


Ako si spomínate na havajského Ironmana, kde ste sa stali držitežkou najrýchlejšieho slovenského času?

Ironman Hawaii boli pre mňa tie najkrajšie preteky so silnými emóciami a vežmi sa tam chcem vráti, či už ako profesionálka alebo v hobby kategórii, čo by nemal by problém.

 

Čo cíti športovec pred vytrvalostným pretekom? Ako vie odbúra trému?

 Predpretekové pocity vníma každý inak, ale prirovnala by som to k štandardnému pocitu, ktorý zažívame pred náročnou skúškou, na ktorej si chceme da záleža a da do toho 100 %.

Osobne si vždy premietnem týždne tréningov alebo tie vežmi náročné tréningy, ktoré som do dňa „D“ absolvovala, a to ma uisuje, že som pripravená na svojich 100 %, ktoré po výstrele zo seba dám. Nerobím si na seba žiadne ďalšie nároky s umiestnením alebo vytúženým časom a nepripúšam žiadne negatívne scenáre.

 


Vie sa profesionálny triatlonista na Slovensku uživi?

 Keď som sa živila čisto pretekaním, mala som šastie na zahraničného sponzora, môjho bývalého zamestnávateža z Luxemburska. Odkedy som sa prisahovala na Slovensko, je to o dos zložitejšie a čisto z pretekania sa uživi už nedokážem. Preto som sa dala na rolu trénerky a zároveň pretekám.

 

Stretli ste sa počas kariéry s podceňovaním na základe pohlavia? Aké je vnímanie žien v profesionálnom športe?

Ženy sú na Slovensku podceňované niektorými organizátormi pretekov. Aj keď súažia v rovnakých podmienkach a vzdialenostiach ako muži, ich finančné výhry sú niekedy 30 - 50 % z mužských finančných ohodnotení. S týmto som sa nikde inde vo svete nestretla....

 

Kožko stojí výbava triatlonistu - čo všetko potrebujete?

Závisí to od toho, kožko chcete investova a ako vážne to s triatlonom myslíte. Potrebujete minimálne triatlonový dres, plavecké okuliare, čiapku, neoprén - tu odporúčam radšej si na začiatok požiča/vyskúša alebo radšej kúpi použitý jeden z top modelov ako základný nový model. Je vežmi dôležité, aby vám neoprén sedel a mal flexibilitu okolo ramien. Potom potrebujete bicykel (cestný alebo triatlonový), cyklistické tretry (ideálne triatlonové s jednou prackou pre rýchlejšie depo), helmu na bicykel, slnečné okuliare, elastický opasok (na číslo okolo pásu, tzv. Race belt), bežecké topánky (odporúčam dokúpi si elastické šnurky). Toto je úplne základná výbava triatlonistu na preteky, potom tam máme veža vychytaviek - power meter, hodinky s hrudným pásom…

 

Ako profesionálnu športovkyňu Vás podporujú športové značky. Ktoré spolupráce si ceníte? 

Nedám dopusti na môj triatlonový bicykel FELT IA 10 s elektrickým radením. Je to skvelý bike, ktorý ani nie je top model, ale skvelá stredná cesta aj pre amatérskeho triatlonistu. Bicykel je aerodynamický na bezhákové triatlony a elektrické prevody vrelo odporúčam. Obzvl᚝ to oceníte pri cestovaní, keď si potrebujete zloži alebo zabali bicykel.

Používam dres Castelli už druhú sezónu a ako triatlonový klub sme si dali taktiež zhotovi dresy od Castelli, ktoré by k nám už mali čoskoro dorazi, nevieme sa dočka.

Na bežecké tréningy používam krásne kvalitné dámske oblečenie od značky KARITRAA.

Na preteky sa presúvam autom, čiže aj tu mám obžúbenú značku, momentálne testujem nový model Peugeot Rifter, ktorý je priestranný a ideálny aj pre našu 4-člennú rodinu.


Pomáha Vám osobne to, že aj Vᚠpartner je športovec?

Jednoznačne je to pozitívum, šport je nᚠživotný štýl a takouto cestou budeme vychováva aj naše dvojičky.  Vežkou výhodou je, že lepšie chápeme jeden druhého a podporujeme sa.

 

Máte nejakú radu, aby sa človek odhodlal športova a aj naozaj začal?

Musí to ís v prvom rade z vnútra a je dôležité, aby si človek vybral šport, ktorý ho baví a napĺňa. Ak je tam problém s motiváciou, odporúčam si nájs sparing-partnera alebo dokonca aj trénera, ktorý vás bude motivova a posúva vpred.

 

Aká je najžahšia metóda, ako zača s triatlonom?

Jednoducho zača a najlepšie si vyhžada triatlonového trénera či triatlonový klub. Vežkou výhodou klubu je totižto združenie viacero žudí s rovnakým zápalom a nadšením pre tento šport. Môžu si navzájom vymieňa skúsenosti, rady, názory a v kolektíve to ide žahšie.

 

Urobili ste nejakú chybu, ktorej by sa iní športovci mali vyhnú?

Niekedy je menej viac. Odporúčam nie za každú cenu búši veža náročných tréningových jednotiek. Ono vás to dobehne, ak nie hneď, tak za pár mesiacov a keď je už imunita načatá, potom je to už na dlhšie.

 

Máte nejaké tipy, ako ženám užahči dlhé jazdy na bicykli? Aký bicykel by si mali ženy vybera - podža čoho?

 Pri kúpe bicykla sa dobre premera, ideálne si da spravi bike-fitting. Výber sedadla je vežmi kritický. Najlepšie je vyskúša sedadlo pred kúpou. Taktiež používam chamois krém, robia ich rôzne cyklistické značky, alebo pomôže aj jednoduchá vazelína.

 

Niečo vyše roka ste mamičkou dvojičiek - ako rozhodilo tehotenstvo a materstvo Vᚠživot?

 Celý môj deň musí by dokonale naplánovaný do poslednej minúty. Odkedy som sa stala matkou dvojičiek, netrénujem až také dlhé hodiny alebo 3 fázy denne, ako som zvykla. Väčšinou zvládnem jednu, maximálne dve fázy denne a tá regenerácia je tiež náročnejšia. Mám svoj plán, ktorý sa snažím dodržiava, ale ak mám ažkú noc s detičkami, intenzívny tréning si jednoducho preložím na iný deň. Nemá zmysel búši do unaveného tela. Riadim sa pravidlom, menej je viac.

 

Patríte k tým, ktorí si sledujú prenos športových pretekov?

Áno, samozrejme, rada si pozriem preteky online. Počas upršaných alebo chladných dní, keď bicyklujem doma na trenažéri, športové prenosy online sú úplne top. Pozerám väčšinou záznamy alebo live prenosy z Ironmanov a polovičných Ironmanov, takisto mám predplatené Triathlon Live TV, kde sledujem väčšinou svetovú sériu ITU triatlony.

 




hlavná stránka | spä na blog