Súhlasím
Načítavam...

Aplikácie, ktoré cyklistom dokážu znásobiť pôžitok z jazdy

Pokiaľ patríte k vášnivým cyklistom, zaručene máte v malíčku všetky efektívne aplikácie, ktoré vám váš koníček môžu uľahčiť. Niektoré sú určené výlučne pre Android, iné pre operačný systém od Apple. Zatiaľ čo za niektoré musíte platiť, nájdete tiež množstvo takých, ktoré sú úplne zadarmo. Skúste si rozšíriť svoje portfólio a určite čoskoro zistíte, že budú vaše jazdy oveľa príjemnejšie, jednoduchšie a pohodlnejšie.

Aplikácie pre cyklistov

Foto: shutterstock.com

Je logické, že žiadny cyklista sa nezaobíde bez Google Maps. Túto aplikáciu využíva hádam každý a je naozaj skvelým pomocníkom. Ideálnejšia je však na kratšie jazdy a skôr po meste. Aby ste nemuseli neustále vyťahovať telefón, pripevnite ho na riadidlá. Môžete prípadne pouvažovať aj o cyklopočítači. V prípade, že nemáte nonstop prístup k internetu a pohybujete sa naozaj v menej civilizovaných oblastiach, riešením môžu byť Mapy.cz. Stačí mať v mobile povolené GPS a máte po starostiach. Dozviete sa tiež aj informácie o počasí a svoje tripy si jednoducho utriedite do zložiek. Uložíte si tam nielen trasy, ale dokonca i fotky a kompletné zložky potom viete kedykoľvek zdieľať. Dávajte si však pozor, lebo GPS aplikácie dokážu svojou prevádzkou vybiť veľmi rýchlo baterku.

Aplikácie pre cyklistov

Foto: shutterstock.com

Základom je Strava

Strava je v podstate už považovaná viac-menej za sociálnu platformu. Môžete v rámci nej totiž porovnávať svoje jazdy a výkony s inými cyklistami, diskutovať, pridávať fotky, komentovať a komunikovať. K dispozícii je aj prémiový účet s rozšírenými možnosťami analýzy ukončených jázd. Patrí preto jednoznačne k najobľúbenejším aplikáciám. A prečo sa volá Strava? Je to odvodené od švédskeho slova „Sträva” - v preklade „usilovať sa”. Pomocou nej sa skrátka snažíte sociálnym spôsobom sledovať svoju cyklo-kondíciu. Zaznamenávate a zdieľate s priateľmi svoje jazdy, ale tiež behy, túry, jogu a takmer 30 ďalších športov. Aplikáciu si viete stiahnuť zadarmo, alebo si zvoliť platenú verziu za 5 eur mesačne s väčším množstvom funkcií. Funguje rovnako pre operačný systémy Android a iOS. Možno vás oslovia aj tzv. „challenges“. Ide o výzvy k prekonaniu určitej vzdialenosti za istý čas. Po splnení výzvy získa užívateľ medailu, ktorú si môže „pripnúť“ na svoju profilovú stránku.

Po stiahnutí sa musíte zaregistrovať a vytvoriť si vlastný profil rovnako ako na Instagrame alebo Facebooku. Strava vyžaduje vyplnenie informácii o pohlaví, výške, váhe a veku. Na základe týchto údajov dokáže aplikácia vypočítať, koľko kalórií ste pri danej aktivite spálili a dokonca aj váš maximálny tep. Vďaka GPS vám bude vedieť navrhnúť plno skvelých cyklistických trás. Strava vám zachytí trasu, ktorú ste prešli a rozloží ju na úseky. Ku každému úseku dostávate podrobné informácie o vašej rýchlosti, čase, pulze a zlepšení. Okrem toho vám ponúkne aj tréningové videá, ktoré vám poradia ako sa zlepšiť.

Aplikácia Wahoo Fitness bude zase zaznamenávať váš tréning a zároveň sledovať zlepšovanie sa jednotlivých časov. Meranie počtu spálených kalórií a tiež funkcie pre zdieľanie výsledkov na sociálne siete je samozrejmosťou. Poteší vás aj prehľadnosť tejto aplikácie. Skúste ju skombinovať aj so snímačmi Wahoo Fitness, aby ste mohli sledovať údaje o srdcovom rytme, rýchlosti jazdy, kadencii a výkone.

Aplikácie pre cyklistov

Foto: shutterstock.com

Najpokrokovejšia? Podľa mnohých je to aplikácia Cyclemeter

Zaregistrovali ste aplikáciu Cyclemeter? Skvelé je, že je zadarmo a podľa väčšiny cyklistov je zďaleka najlepšia a najpokrokovejšia. Jej hlavnými doménami sú presnosť a prehľadné zhromažďovanie údajov o výletoch, tréningoch či prechádzkach. Snímajte srdcový rytmus, rýchlosť bicykla, kadenciu a silu bicykla pomocou senzorov, ktoré si však musíte zakúpiť osobitne. Prezrite si tréningy v kalendári a usporiadajte ich podľa trás a aktivít. Prejdením prstami po stopkách zobrazíte stránky so štatistikami, mapami a grafmi. Vyberte si z viac ako 120 konfigurovateľných oznámení, vrátane vzdialenosti, času, rýchlosti, nadmorskej výšky a srdcovej frekvencie. Navrhnite si vlastné tréningové plány. Automaticky informujte rodinu a priateľov o vašej polohe a pokroku.

Za zmienku určite stojí aj Viewranger. Aplikáciu pre iOS i Android navrhli tak, aby fungovala v oblastiach bez prístupu na internet. Aj bez signálu si môžu používatelia prezerať mapy a aktívne sa pohybovať po zvolených trasách, zaznamenávať svoje jazdy a prezerať si živé štatistiky. Využíva kvalitnú základnú mapu sveta OpenCycle, takže vás nikdy nenechá stratených. Je symbolicky spoplatnená.

Pokiaľ patríte k súťaživým jedincom, určite oceníte aj aplikáciu Zwift. Má schopnosť premieňať tréning na hru a vďaka pripojeniu na internet a trenažéru s vhodným meracím zariadením si môžete virtuálne zapretekať s jazdcami z celého sveta. Nuda teda nehrozí a domáci tréning sa môže poľahky zmeniť na riadnu divočinu.

Aplikácie pre cyklistov

Foto: shuterstock.com

My vám rozhodne odporúčame aj bezplatnú aplikáciu Horská záchranná služba. (V Česku je to Záchranka.) Keď sa vám stane nehoda a požiadate pomocou aplikácie o pomoc, záchranári vás nájdu v najkratšom možnom čase, čo vám môže zachrániť život. Môžete realizovať tiesňové volania, posielať tiesňové SMS s použitím aktuálnej GPS pozície. Aplikácia tiež informuje o lavínovej situácii a obsahuje aj SOS svetlo.

A ak hľadáte trail, ktorý je vám šitý na mieru, zvoľte si aplikáciu TrailForks. Obsahuje niekoľko desiatok tisíc trailov, z ktorých si určite vyberiete, kdekoľvek na svete sa práve budete nachádzať. Nepotrebujete mobilné dáta, jednoducho si mapový podklad stiahnete do mobilu. Dopredu si vytvoríte svoj plán trasy a následne ju už len budete sledovať. Zobrazí sa vám dĺžka, prevýšenie a všetko podstatné.



hlavná stránka | späť na blog