Súhlasím
Načítavam...

Cyklista v čase pandémie - tipy čo robiť

Prehupli sme sa do tretieho, štvrtého alebo „kto už teraz vie“ týždňa našej sociálnej izolácie. Pivnice sú upratané, okná umyté a prach utretý aj v tej najvyššej poličke, kde väčšinu roka odpočíva vzácny porcelán po babičke. Ako zažehnať nudu v týchto časoch? Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ktoré sú rozdelené podľa stupňa cyklistickej závislosti.

Level 1 – Mám rád bicykel

1. Dôkladná očista 

Voľnú chvíľku môžete využiť na dôkladnú očistu, na ktorú, priznajme si, nie je vždy čas a nálada. Zamerajte sa na všetky miesta, ktoré počas roka radi ignorujete - prehadzovačka, radenie, priestoru za kazetou či každý záhyb na ráme. Doprajte svojmu bicyklu špeciálnu čistiacu kozmetiku a s vatovou tyčinkou či starou zubnou kefkou docielite zázraky.

2. Servis. 

Aj vy ste ten typ, ktorý sa neustále sťažuje, že tie prevody nejako nefungujú a reťaz stále padá? Ak už nechcete aj s najmenšou drobnosťou otravovať kamarátov alebo utekať do servisu, naučte sa vykonávať základný servis, ktorý by mal zvládnuť naozaj každý cyklista a cyklistka. Na internete nájdete množstvo skvelých inštruktážnych videí.

3. Výstroj. 

Tak ako by mal byť bicykel v tip top stave, netreba zabúdať ani na ostatnú cyklistickú výstroj. Extra čas venujte tretrám, osprchujte prilbu, vyčistite cyklobatoh, skontrolujte núdzovú výbavu a konečne vyhoďte tú rezervnú tyčinku, ktorá má rok spotreby 2017.

Level 2 – Sprchoval by som bicykel v kúpeľni, keby mi to žena dovolila

1. Servis II. 

Základné úkony sú pre Vás hračkou, čo však urobiť tak niečo zložitejšie? Áno, stále tu sú skvelé servisy, ktoré radi podporujeme, no čo ak sa niečo pokazí v piatok večer a v sobotu vás čaká dlho plánovaný výjazd s kamarátmi? Už s pomerne malou investíciou do špecifického náradia sa rozsah vašich servisných úkonov značne rozrastie. Využitie mocný internet a nájdite si videá o press-fit stredovom zložení, odvzdušnení bŕzd či generálke nábojov.

2. Tréning. 

Ak nevlastníte trenažér a nechcete bicyklovať von, ešte to nemusí znamenať, že počas pauzy pôjde vaša kondička dole kopcom a hmotnosť strmo nahor. Zamerajte sa na tzv. core tréning, ktorý má až neuveriteľne pozitívny vplyv na jazdu.

 

3. Plánovanie. 

Z psychologického hľadiska pomáha technika vizualizácie prekonávať náročné obdobia. Nemusíte sedieť a v mysli si predstavovať, ako zdolávate nejaký slávny „alpský pass“. Naplánujte si veľké výjazdy: bude to vaša prvá dvestovka, alebo sa vám podarí počas jednej jazdy skombinovať obľúbené kopce či traily v lese? Inšpiráciu môžete nájsť na fórach, cestovateľských portáloch alebo Instagrame. Otvorte mapu a plánujte.

 

Level 3 – Bicykel má čestné miesto

1. Vlastný projekt. 

Ak máte servis už dávno v malíčku, je čas začať s vlastným projektom. Či to bude „socka bike“ na piatkové pivo a sobotný nákup rožkov alebo dôsledný repas dedkovej „ukrajiny“, táto aktivita zabaví na dlhé obdobie. Dlhé hodiny brúsenia starého rámu alebo prehrabovanie sa v prepravke so starými dielmi má niekedy až meditačný účinok.

 

2. Tréning II. 

Tí šťastnejší z nás majú doma cyklotrenažér, ktorý im umožňuje naberať kilometre aj doma. Je jedno, či to sú staré valce, alebo najnovší magnetický trenažér s watt metrom. Vyskúšajte nové spôsoby metodického tréningu, ak máte možnosť, zapojte sa do online výjazdov a výziev.

 

3. Technika jazdy. 

Nie každý jazdec hodnotí svoju cyklistickú vyspelosť kondíciou a kilometrami. V niektorých cyklistických disciplínach sa cení zručnosť či technika jazdy. Aj v domácich podmienkach môžete trénovať niektoré prvky, ktoré vám zásadne pomôžu pri prekonávaní nástrah na trailoch a v ťažkých zjazdoch. Tým prvým je tzv. „track stand“ alebo státie na mieste. Túto zručnosť môžete trénovať aj v obývačke, keď nájdete dosť miesta na to, aby ste pri zaváhaní nezhodili dvojmetrovú plazmu a vzácny čínsky porcelán.

4. Technika jazdy II.

 „Manual“. Zázračný „manual“, ktorý vyrieši takmer každý problém. Kto ho nevie, akoby ani nebicykloval. „Manual“ je technika, ktorá umožňuje ľahké zdvihnutie predného kolesa, jazdu po zadnom a je to základný prvok pri učení sa skoku cez prekážku pomocou tzv. „bunny hop-u“. Ak chcete doma trénovať „manual“, budete potrebovať zmajstrovať jednoduchú platformu, do ktorej sa upevňuje bicykel. Cyklisti s väčšími izbami sú vo výhode, ale aj v menších priestoroch to je uskutočniteľné.

Všetky tieto aktivity vám nielenže pomôžu prekonať nudu, ale hlavne vás pripravia na čas, kedy sa táto zvláštna doba skončí a všetci vyrazíme na svoj obľúbený trail alebo cestu.



hlavná stránka | späť na blog