Súhlasím
Načítavam...

Nastal čas na indoorové bicyklovanie? Zvoľte si vybavenie ideálne pre vás

Zbožňujete bicyklovanie, no v mraze, daždi a blate vám dvakrát nevonia? Rozhodli ste sa dať v zimných mesiacoch prednosť indoor cyklistike? Vôbec nemusíte mať výčitky. Hoci svoj bike neprevetráte v exteriéri, pre svoje zdravie a kondičku môžete urobiť aj tak maximum. Poriadne však zvážte, aký typ tréningu je pre vás najvhodnejší.

Nie ste v tejto oblasti vôbec doma a tápete pri pohľade na množstvo rozmanitých trenažérov? Nie je to zase až také zložité. Pomôžeme vám zorientovať sa, aby ste sa vy mohli už len spokojne venovať športu.

Cyklistický trenažér je zariadenie, ktoré sa najviac podobá jazde na bicykli. Pripojíte ho na zadné koleso, alebo namiesto zadného kolesa vášho bicykla a získate tak odpor, ktorý navodzuje efekt jazdy do kopca. Existuje dokonca aj jeho inteligentnejšia verzia vybavená počítačom, pri ktorej bude efekt šliapania úplne prirodzený a dokonalý. A keď navyše využijete niektorú z aplikácií na simuláciu jazdy kdekoľvek vo svete a ešte ju prepojíte s inými účastníkmi a obrazom v televízii, ako je napríklad obľúbený Zwift, tak výsledok bude takmer realistický. Nemusíte vôbec vyjsť z domu a pritom môžete jazdiť napríklad etapy Tour či Gira.

Ďalšiu skupinu tvoria rotopedy. V súčasnosti už sú natoľko kvalitné, že jazda na niektorých z nich je na nerozoznanie od reálneho bicyklovania. Vedeli ste, že prvé modely vznikli ešte v 19. storočí? Odvtedy už prešli zložitým vývojom a sú skvelé ako forma kardio cvičenia. V prípade lacnejších typov však nerátajte s extra zážitkom. Delíme ich na vzpriamené (umožňujú dostať sa do stoja pre intenzívnejší tréning, no výrazne namáhajú kĺby a majú užšie a menej pohodlné sedadlo, môžu tiež byť nestabilné), ležiace (najpohodlnejšie, najmilšie ku kĺbom, no zapájajú len spodnú časť tela a sú ťažkopádne a náročné na priestor) a spinningové (skvelé na spaľovanie kalórií a tvorbu svalov, no môžu byť príliš monotónne ako všetky stacionárne bicykle).

V prípade tréningu na valcoch využívaných s vaším bežným outdoorovým bicyklom sa vďaka nakláňaniu do strán zase budete cítiť naozaj ako pri reálnej jazde. Pokiaľ to zvládnete a bude vám to vyhovovať... pretože jazda na valcoch si vyžaduje dosť jazdeckej zručnosti a pri prvých pokusoch to pripomína opätovné učenie sa bicyklovať.

Vyberajte s rozumom

Ste v tomto začiatočník a netušíte, čo si zvoliť? Dbajte na svoje pocity a potreby a využívajte to vybavenie, ktoré vám poskytne čo najvernejší variant k bežnému bicyklovaniu. Ak ste sa rozhodli zainvestovať a kúpiť si indoorový bicykel do domácnosti, zvážte viacero hľadísk. Budete ho používať len príležitostne, alebo naozaj intenzívne? Chcete sa udržiavať v bežnej kondícii alebo pravidelne trénovať? Využijete množstvo naprogramovaných tréningových programov alebo v tom nie ste vôbec zdatný a vždy budete mať navolený len jeden základný? Myslite predovšetkým na svoje pohodlie, preto sa dôkladne zamerajte na možnosť výmeny sedadla a tiež pedálov, aby ste si mohli namontovať to, čo bežne používate. Prevedenie displeja by zrejme nemalo zohrať až takú veľkú rolu – všetky už zobrazujú minimálne rýchlosť, kalórie a pulz.

Špeciálne vybavenie

Pozor na to, že aj indoorové bicyklovanie si vyžaduje istý druh vybavenia. Zadovážiť si budete musieť určite vhodnú obuv, ak nebudete používať pedále a tretry z vášho bicykla. Pri intenzívnejšom tréningu oceníte tiež špeciálne indoor oblečenie.

Bicyklovanie je jednoznačne šport, ktorý len minimálne zaťažuje kĺby, preto je skvelé venovať sa mu v letných i zimných mesiacoch a zvoliť si na to prostriedok, ktorý nám aktuálne najviac vyhovuje. Pri indoorovom variante berte do úvahy aj skutočnosť, či vám viac vyhovuje sólové šliapanie do pedálov alebo sa pokojne pridáte k skupinke nadšencov v posilňovni či v spinning centre.



hlavná stránka | späť na blog