Súhlasím
Načítavam...

Prvá pomoc pri nešťastnom páde z bicykla? Je len na vás

Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. A ak mu ešte pomáhame a pri cyklistike si obzeráme viac krásy okolitej prírody ako cestu pred nami, ľahko môže dôjsť k vážnemu úrazu. Ten však môže spôsobiť aj zlý technický stav bicykla či neočakávaný podnet zvonku. Lepšie je predvídať a byť pripravený, preto odporúčame nechať si bicykel pred každou sezónu skontrolovať v špecializovanom servise a naštudovať si nasledujúce zásady poskytnutia prvej pomoci.

Nezabudnite si tiež pravidelne kontrolovať funkčnosť bŕzd, stav pneumatík a osvetlenia. Reflexné prvky na bicykli i oblečení by mali byť samozrejmosťou. Nepreceňujte svoje schopnosti a sily, dbajte na pitný režim, vyhýbajte sa prehriatiu organizmu. Buďte prezieravý a nezabúdajte ani na dostačujúce poistenie.

Malé nehody sú bežnou súčasťou každého športu. Na ich zvládnutie nám stačí základná výbava ako dezinfekčný prostriedok či leukoplast. Noste preto so sebou outdoorovú lekárničku vo vhodnom obale.

Cyklistika je však rýchly a často i nebezpečný šport, ktorý môže spôsobiť zranenia s fatálnymi následkami. Prvá pomoc je nesmierne dôležitá, pretože často predstavuje tenkú hranicu medzi doživotnými komplikáciami a úplným vyliečením sa.

  1. Po páde, ak je to možné, teda má pacient len malé zranenia, ho čo najskôr presuňte na bezpečné miesto, kde ho nič neohrozuje. Vo všeobecnosti však s raneným odporúčame nehýbať a radšej umiestniť 50 až 100 metrov pred miestom nehody buď bicykel alebo niečo, čo upozorní jazdcov a vodičov na nehodu.

  2. Privolajte pomoc - zavolajte na 112 alebo 155. Veľmi vhodné je mať nainštalovanú aplikáciu 155.sk, pomocou ktorej vás záchranári dokážu v lese aj presne lokalizovať!

  3. Aplikujte protišokové opatrenia – ticho, teplo, tíšenie bolesti, tekutiny a transport. Medzi základné príznaky šoku, ktorý je život ohrozujúcim stavom, patria neostré videnie, ospalosť, nevoľnosť, zrýchlené dýchanie, studená a spotená pokožka, rýchly a slabý pulz, smäd, nepokoj. Pokúste sa postihnutého uložiť na chrbát a zdvihnúť mu nohy aspoň do výšky 30 cm. Nie však v prípade, ak má poranenú hlavu, hrudník, problémy so srdcom alebo je v bezvedomí.


Krvácajúce rany

Pohľad na krv zvykne človekom riadne otriasť, no nemusí za každých okolnosti znamenať katastrofu. Vzmužte sa a pokúste sa vybrať si z rany všetky nečistoty v podobe kamienkov či piesku, inak vám hrozí infekcia. Z rany sa však odstraňujú len predmety, ktoré voľne ležia. Násilné vyberanie by mohlo spôsobiť ďalšie krvácanie. Ranu si následne dezinfikujte a sterilne si ju prekryte. Ak je krvácanie veľmi silné, musíte sa ho pokúsiť zastaviť. Okraje rany a snažíme dostať čo najbližšie k sebe a na stiahnutie použite obväz. Škrtidlo sa už nepoužíva. Následne si s tým už poradí odborník.

Počuli ste o pravidle 5Z? Na úrazy, pri ktorých sa vyskytne krvácanie, aplikujte nasledovné:

Zistite krvácanie

Zatlačte ranu – najúčinnejšie zastavenie krvácania je vždy tlakom – použite obväz, čistú látku, v najhoršom prípade tlačte priamo rukou.

Zdvihnite ranu podľa možnosti nad úroveň srdca

Zabráňte šoku

Zavolajte pomoc


Poranenia hlavy

Vždy sa oplatí investovať do kvalitnej prilby. Aj podľa zákona ju musíte mať, ak ste prekročili vek 18 rokov a jazdíte mimo obce. Deti ju musia nosiť neustále. Úrazy hlavy patria medzi mimoriadne vážne a sprevádzajú ho strata vedomia, bolesť hlavy, zvracanie, závraty a nevoľnosť. Aj v prípade, že sa necítite vyslovene zle, pri každom úraze hlavy vyhľadajte lekársku pomoc. Šok totiž môže skresliť vašu predstavu o závažnosti vášho zdravotného stavu. Určite nepite vodu a nedávajte si žiadne lieky!

Ak utrpí úraz hlavy niekto vo vašej blízkosti, postup je nasledovný. Ak je dotyčný pri vedomí, uložte ho na chrbát s hlavou na mierne vyvýšenej podložke. Snažte sa s pacientom neustále komunikovať, aby ste vedeli kontrolovať stav jeho vedomia. Aj tu platí – žiadne tekutiny a lieky. Zavolajte záchranku.

Ak je zranený v bezvedomí, ale dýcha, uložte ho do stabilizovanej polohy.

Doposiaľ neidentifikovaný úraz

Ak ste v úlohe záchrancu, postupujte systematicky, aby bola prvá pomoc čo najúčinnejšia. Najskôr skontrolujte, či je daná osoba pri vedomí, či dýcha, nakoľko krváca, či a ako dokáže komunikovať. Prihovárajte sa čo najpokojnejším hlasom, zistite, čo ho bolí, či a aké lieky užíva, aké má alergie. Pri podozrení na poranenie krku, alebo chrbtice s pacientom nehýbte. Nezabúdajte na to, že vaša pomoc je laická, preto ideálne zavolajte na číslo 155, kde vás budú celým procesom navigovať a postupne skontrolujete:

Hlavu – zamerajte sa aj oblasť pod vlasmi, prezrite uši, nos, prípadné zvratky v ústnej dutine

Oči – zamerajte sa na zreničky – nerovnako rozšírené signalizujú vážny stav

Hrudník a brucho – hľadajte rany, cudzie telesá

Chrbticu – pri akejkoľvek pochybnosti skúste pacientovi najprv citlivosť a silu končatín

Končatiny – všímajte si rany, opuch, deformity


Čo robiť, ak príde k najhoršiemu

Ak je postihnutý v bezvedomí, prípadne vôbec nedýcha, okamžite mu poskytnite prvú pomoc. Zakloňte mu hlavu, skontrolujte či nemá zapadnutý jazyk, začnite s masážou srdca a umelým dýchaním – 30 stlačení hrudníka do hĺbky 5-6 cm striedajú 2 vdychy. Približný frekvencia by mala byť 100-krát za minútu.




hlavná stránka | späť na blog