Súhlasím
Načítavam...

Spoznávajte Slovinsko na bicykli. Ponúka nádherné cyklotúry pre začiatočníkov i pokročilých

Snívate o cyklotúre, ktorá by vám ukázala nové obzory? Túžite obdivovať prírodné krásy, navštevovať zaujímavé miesta, no Slovensko už poznáte ako svoju dlaň? Čo takto vybrať sa a spoznať pomerne neznáme Slovinsko na bicykli a užiť si jazdu, na ktorú budete roky spomínať? Manželský pár Janka a Martin Beerovci tak urobili a rozhodne neľutujú. Vymámili sme od nich množstvo detailov a odporúčaní, aby bol ten váš výlet ešte o trochu lepší.

Dvojica nešla do Slovinska takpovediac na blind, ale vopred sa na dovolenku pripravila. Keďže v tejto krajine už absolvovali roadtrip v roku 2015, kedy jazdili starou červenou Fabiou z kempu do kempu, presne vedeli, čo môžu čakať.

„Vzhľadom na náročný plán cesty sme vtedy na pobreží strávili len krátky čas, čo sme sa rozhodli napraviť tento rok. A keďže som vášnivý cyklista, bicykle museli jednoznačne s nami, vďaka čomu sme preskúmali takmer všetko, čo slovinské pobrežie pre turistov ponúka. Keďže sme bývali dosť odruky, tak prišli bicykle vhod aj pri ceste na pivo či večeru,“ zhodnotil Martin.

Po absolvovaní výletu sa nebojí tvrdiť, že Slovinsko je pre cyklistov rozhodne friendly. 

„Na to, že majú Slovinci len malý úsek pobrežia a je značne zastavaný, tam dokázali napratať aj nejaké cyklocesty. Samozrejme, že to nie je ako v severských krajinách alebo v Beneluxe, ale je to výrazne lepšie ako v našich top turistických destináciách. Taktiež by som povedal, že zmes miestnych a zahraničných šoférov reaguje na cyklistov lepšie, ako to je na slovenských cestách. Nezažili sme žiadne vytrubovanie, milimetrové obiehanie ani vodu z ostrekovačov, čo je, bohužiaľ, na Slovensku bežný jav.“

Slovinsko na bicykli nejazdite bez prípravy

Ak uvažujete nad podobným výletom, určite nechoďte len tak bez prípravy. Žiada si to podrobný itinerár výletov, lebo improvizácia sa vám nemusí vyplatiť. Martin je pomerne plánovací typ, príprave trás venoval dlhý čas a používal rôzne mapové podklady. Navyše jemu i jeho polovičke učarovali gravel bicykle, takže sa snažil hľadať nielen zaujímavé miesta a výhľady, ale aj miestne štrkové cesty, ktoré by tieto miesta spojili. 

Slovinsko na bicykli

„Taktiež som sa snažil vyhýbať hlavným cestným ťahom a pre dobro v rodine aj ťažkým kopcom, čo ale v Slovinsku nie je jednoduché, keďže všetky cesty od pobrežia stúpajú prudko nahor. Ale aj napriek plánovaniu sme museli občas improvizovať, či už preto, že sme hľadali zmrzlinu, alebo som zabudol odbočiť, keď som sa obzeral po lodiach v prístave. Vtipné bolo, keď sme narazili na uzatvorenú cestu, ale keďže sa nám nechcelo ísť obchádzkou, aj tak sme vošli do zákazu a pri robotníkoch, ktorí tam všetko rozkopali, sme sa tvárili, že sme nerozumeli značke ,pozor práce na ceste‘. Všetko dobre dopadlo, stroje odstavili a my sme sa dostali tam, kam sme chceli,“ spomína s úsmevom.

Dvojica bola ubytovaná na jednom mieste a na cyklovýlety vyrážala z malej základne uprostred olivového sadu. Dokopy najazdili okolo dvesto kilometrov, keďže niektoré dni dostala prednosť turistika či plážové leňošenie.

„Aj keď denná porcia kilometrov nebola veľká, miestne, často pätnásť a viac percentné stúpania, dali v horúcom júlovom počasí zabrať.“ 

Cyklotrasa na zrušenej železničnej trati je top

Slovinsko je perfektné pre príležitostných cyklistov, ale aj na náročné výjazdy. 

„Keďže v absolútnej svetovej cyklistickej špičke sú hneď dvaja Slovinci, tak na svoje si v Slovinsku určite prídu aj športoví jazdci. Je to kopcovitá krajina a je tam možné nájsť krásne stúpania v Alpách, ale aj na pobreží, kde sme boli my, môžete absolvovať poriadnu porciu kilometrov a výškových metrov. Príležitostní cyklisti sa možno potrápia v kopcoch, ale za tie výhľady to určite stojí.“

Ak sme vás motivovali a už si robíte plán, inšpirujte sa Martinovými radami, čo sa rozhodne oplatí vidieť. Pri pobreží to je vraj určite cyklotrasa s názvom Parenzana, ktorá je postavená na zrušenej železničnej trati a dokonca prechádza cez dva tunely, ktoré poskytujú v horúčavách príjemné schladenie. Pekným zážitkom sú aj úzke historické uličky Piranu a Izoly

„Mne osobne sa páčilo aj vo vnútrozemí, kde sme bicyklovali medzi malými dedinkami, ktoré boli situované na vrcholoch kopcov a trochu to aj vďaka prašným štrkovým cestám pripomínalo malé Toskánsko.“

Horúčavy môžu potrápiť

Počas jesene vás už horúčavy nepotrápia. No ak si cyklovýlet presuniete na budúci rok, myslite na to, že teplo môže byť nepríjemné. Naša dvojica o tom vie svoje.

„Snažili sme sa výlety plánovať tak, aby sme vyrazili ráno, čo sa nám ale veľmi nedarilo. Mne to teplo neprišlo veľmi náročné, až na dva prípady. Tým prvým bolo dvojkilometrové stúpanie s priemerným sklonom 10%, kde cyklopočítač ukazoval 41 °C. Tam už som cítil mierny diskomfort a manželka vyzerala, že ten diskomfort je väčší. Druhý prípad bol mimo bicykla, kde sme sa vybrali na túru a bolo 38 °C, došla nám aj voda a zachránila nás až čerpacia stanica v malej dedinke. Ale inak sa na počasie nemôžem sťažovať.“

Čo sa týka detailov, v prípade, že nie ste úplný cyklomaniak, postačí vám klasické cestovné poistenie. Manželia si z domu zobrali iba základné náradie a olej na reťaze do suchých podmienok, keďže nechceli riskovať poškodenie slanou prímorskou atmosférou. 

„Od jednej dovolenky v Tatrách pre istotu nosím aj náhradné brzdové doštičky, keďže manželka je vášnivý brzdič,“ doplnil s úsmevom Martin.

Slovinsko na bicykli – čo by ste si rozhodne nemali nechať ujsť? Pri pobreží to je jednoznačne spomínaná cyklotrasa Parenzana, respektíve jej úseky v Slovinsku, pretože celá trasa ide z talianskeho Terstu až do chorvátskeho Poreču. Za návštevu na bicykli stojí Logarská dolina a jej okolie či horské sedlo Mangart v Julských Alpách, ktoré má už parametre „epického“ stúpania. Stačí len otvoriť mapu a vyraziť. 

Horské sedlo Mangart

Logarská dolina




hlavná stránka | späť na blog