Súhlasím
Načítavam...

Ako postupovať, keď na bicykli stretnete divú zver?

Stret s divou zverou patrí k hrozbám, ktoré, žiaľ, nevieme ovplyvniť. V prípade, že ho zažijeme na bicykli, je potrebné zachovať si chladnú hlavu. Ako reagovať? Čoho sa vyvarovať? A čo všetko následne zariadiť?

Počas jazdy lesom môžete pokojne natrafiť na srnku, medveďa či diviaka. Čo v takom prípade, ak ich zbadáte pár metrov pred sebou? 

„Určite radím zastať, nerobiť žiadne unáhlené pohyby. Snažte sa nahlas rozprávať a pomaličky cúvať do bezpečia,“ sumarizuje poľovník Peter Kentoš. „Určite sa za žiadnu cenu nepribližujte k zvieraťu. Najmä nie v prípade, ak ide o mláďa. Snažte sa nevšímať si ho.“


Nestrhnite volant, radšej brzdite

Ak už je však náraz nezvratný a nedokážete mu zabrániť, aspoň nestrhnite reflexívne volant do strany, ale brzdite. Je totiž štatisticky preukázané, že priamy čelný stret so zverou je bezpečnejší. Strhnutím volantu riskujete napríklad náraz do stromu či pád do priepasti. Nesnažte sa zviera vydesiť zvonením. 


Noste sprej, jazdite v skupinke

Keď už k nehode dôjde, postupujte nasledovne. Zastavte na bezpečnom mieste a zavolajte políciu. Odfoťte si svoj poškodený bicykel i zranené zviera, z väčšej vzdialenosti i celú situáciu po nehode. Nemanipulujte ním. Nezabudnite stret so zvieraťom nahlásiť aj svojej poisťovni

Môže však nastať i situácia, keď divé zviera, na ktoré natrafíte, útočí. “V takom prípade je najvhodnejšie zobrať do ruky akúkoľvek palicu a zaujať obranný postoj. Ak sa však dá, tak odísť bez kontaktu. Vhodné tiež je mať pri sebe pre takéto prípady sprej a ešte vhodnejšie nejazdiť sám, ale v skupine,“ objasňuje poľovník.


Kedy si dávať najväčší pozor?

Pravdepodobnosť stretu s divou zverou je najvyššia v skorých ranných a neskorších večerných hodinách, keď sa vyberá loviť potravu. V tom čase môžete natrafiť na celé stáda vysokej zveri a diviakov. Pozor si dávajte najmä na jar – počas obdobia párenia sa zver správa nepredvídateľne - a na jeseň. Buďte opatrní najmä pri jazde cez súvislý lesný porast, medzi poľami a pri vodných tokoch. Rovnako buďte ostražití na cestách označených dopravnou značkou A 18 – zver, ktorá vyslovene upozorňuje na zvýšený výskyt divej zveri.

Čo keď dôjde k najhoršiemu?

V prvom rade nezabúdajte na skutočnosť, že zrazená zver patrí užívateľovi daného revíru, takže ňou nemôžete voľne disponovať. V prípade, že si ju privlastníte, budete konať protizákonne a dopustíte sa trestného činu pytliactva a stihne vás trest odňatia slobody až na dva roky. Ak počas výletu nešťastne zraníte srnku či podobné zviera, postup je nasledovný. 

„Vytočte linku 158. Príslušný pracovník už potom na základe vášho podnetu upovedomí poľovného hospodára,“ dodáva P. Kentoš.



Ideálne však je riziko stretu s divou zverou minimalizovať. V lokalitách, kde je pravdepodobnosť jej zvýšeného výskytu, jazdite pomalšie a predvídajte. Ak zbadáte značku Pozor, zver, rozhodne zbystrite pozornosť. Ostražitosť je však na mieste aj v prípade jazdy pri nepokosenej krajnici, popri neprehľadných húštinách či hustých porastoch. Ak zbadáte jedno zviera, pravdepodobnosť, že bude súčasťou stáda, je vysoká.




hlavná stránka | späť na blog