Súhlasím
Načítavam...

Ako si ochrániť bicykel pred zlodejmi?

Opatrujete ho ako oko v hlave, doprajete mu dôkladný kompletný servis, minuli ste na neho majland a posledné, čo chcete, je zúfať si nad jeho krádežou. Zabezpečiť bicykel tak, aby sa mu „neskrivil ani vlások“, nie je až taká veda. Oplatí sa priplatiť si a vybaviť si poistenie, trošku sa zorientovať v problematike a zvoliť si druh zámku či alarm, ktorý je pre vás ten najefektívnejší. Radšej totiž predvídať, ako neskôr riešiť nepríjemné udalosti.


Ako ochrániť bicykel pred zlodejmi
Foto: shutterstock.com

Ročne na Slovensku dôjde ku krádežiam stoviek, ak nie tisícok bicyklov. Aby medzi ne nepatril aj ten váš, rozhodne by ste mali dodržiavať niekoľko hlavných zásad. Nejde pritom o nič mimoriadne a mnohé z nich určite robíte aj intuitívne. Nie je však na škodu trošku si ich zosumarizovať.

Vždy si odkladajte doklad o kúpe a záručný list, aby ste disponovali hodnoverným dokumentom, že ste vlastníkom. V prípade krádeže – pokiaľ ste ho mali zabezpečený tak, ako si to poisťovne vyžadujú, vám bude aspoň vyplatená zodpovedajúca suma. Ideálne je mať samostatné poistenie bicykla.

„V porovnaní s poistením domácnosti má poistenie bicykla mnoho výhod. Poistenie bicykla preplatí krádež bicykla alebo elektrobicykla, a to hocikde, nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti,“ zdôrazňuje Katarína Ondra, špecialista externej a internej komunikácie Generali.

Pozor na záludnosti poistných zmlúv

Pri poistení bicykla má podľa jej slov klient nárok na náhradu škody na rozdiel od poistenia domácnosti aj vtedy, ak bol bicykel odcudzený napríklad v parku alebo pred obchodom, avšak bicykel musí byť uzamknutý definovaným typom zámku o nejakú pevnú súčasť, napríklad pevný stojan na bicykle, plot či zábradlie. „Poistenie bicykla taktiež kryje krádež bicykla aj zo spoločných priestorov, musí však byť uzamknutý definovaným typom zámku o nejakú pevnú súčasť, napríklad o radiátor, pričom je dôležité uzamknúť nielen rám, ale aj koleso bicykla. Namiesto definovaného typu zámku akceptujeme ako určitú formu zabezpečenia bicykla aj smart zariadenie s GPS spárované s aplikáciou v telefóne klienta.“

Ako ochrániť bicykel pred zlodejmi

Foto: shutterstock.com

Zabezpečenie bicykla ako také, aby vyhovovalo poisťovniam, má množstvo rôznych záludností. Je vhodné preštudovať si podmienky poistnej zmluvy, inak vám je poistka nanič a v prípade finančne nákladnejších modelov to môže byť naozaj pohroma. Ako si bicykel poistiť, na čo klásť dôraz a čomu sa vyvarovať sme pre vás spísali tu.

Či už však máte bicykel poistený alebo nie, rozhodne ho vždy musíte mať zabezpečený kvalitným zámkom. Investovať sa však oplatí aj do alarmu a lokalizačného GPS zariadenia. Výrobné číslo je ideálne zaregistrovať do databázy štátnej polície.

Ako chrániť bicykel počas tripu

Keď práve na bicykli nesedíte, vždy ho majte na očiach. Nevypláca sa odskočiť si do bufetu na kofolu, ani na toaletu. Stačí sekunda nepozornosti a ostanú vám len oči pre plač. Ak sa idete napríklad najesť, bicykel uzamknite o pevný neprenosný predmet. Ideálne je využiť viacero zámkov naraz. Lepšie sú frekventované miesta, ako tiché odľahlé kúty. Všetko, čo je možné z bicykla odmontovať, z neho aj odmontujte – máme na mysli svetlá, počítač, tašku, zvonček a podobne. Inak je to lákadlo pre zlodejov.

Aké zámky sú naj?

Na trhu existuje viacero druhov zámkov – mechanické, ktoré by pri vyšších cenových reláciách mali odolať aj mrazu, lankové – najlacnejšie, no najmenej bezpečné, reťazové – ťažšie na prenos, valčekové – takmer nezničiteľné, U-zámky a skladacie zámky – najbezpečnejšie. Závisí od vašich preferencií, ochoty investovať a účelu, na aký bicykel využívate a kde ho skladujete. Platí nepísané pravidlo, že cena zámku by mala zodpovedať desatine ceny bicykla. Čiže ak ste do svojho bajku investovali 5-tisíc eur, vyhraďte si 500 na jeho zabezpečenie. Celkom výhodné sú aj zámky so zabudovaným alarmom, ktoré zlodeja vydesia a nestihne tak dokonať svoj úmysel.

Ako ochrániť bicykel pred zlodejmi

Foto: archív BBB

Aby zlodej nemal šancu

K dispozícii pre nás – majiteľov bicyklov, sú však aj rôzne vychytávky, proti ktorým sú zlodeji úplne bezmocní.

Ako ochrániť bicykel pred zlodejmi

Foto: shutterstock.com

Napríklad Datatag „neviditeľný“ UV PRO systém pre bicykle ponúka viacprvkový prístup k identifikácii, ktorá výrazne znepríjemňuje život profesionálnym zlodejom. Tento systém je veľmi jednoduché aplikovať na akýkoľvek bicykel. Obsahuje viditeľné aj ukryté identifikátory vrátane najmodernejšieho UV náteru, ktorý neviditeľne označí váš bicykel a dáva mu unikátnu identifikáciu..

Systémy Datatag poskytujú špičkové identifikačné značenie spolu s pravdepodobne najobsiahlejšou databázou svojho druhu na svete. K tomu pracuje na tom, aby spolupráca so štátnou aj mestskými políciami v jednotlivých krajinách fungovala čo najpreviazanejšie. Datatag vybavuje políciu čítacími zariadeniami a poskytuje im nepretržitý prístup k registru a pravidelné školenia. Majitelia bicyklov označených systémom Datatag môžu taktiež využívať zľavy na poistenie u niektorých poisťovní.

Skvelé sú tiež mikrobodky, ktoré sa používajú k značeniu všetkých komponentov a príslušenstva bicykla. Je ich niekoľko tisíc a sú na bicykel nanesené pomocou zmesi laku a UV reflexného lepidla.

A počuli ste už o aplikácii HAKAbike? Vytvoril ju Slovák a dokáže bez problémov nájsť ukradnutý bicykel. Ako to funguje? Skvelé je, že je bezplatná. Ak vám ukradnú bicykel, vyplníte dotazník, zašlete fotku svojho bicykla a kontakt na seba, čo sa s vaším súhlasom zverejní na sociálnej sieti Facebook s prosbou o hľadanie. Potom si už len držať palce...

Ako ochrániť bicykel pred zlodejmi

Foto: aplikácia HAKABike



hlavná stránka | späť na blog